Szanowni Państwo,

w nawiązaniu do pisma z dnia 11.06.2024 r. w sprawie uruchomienia projektu pn. „Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wykluczeniem społecznym”, realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021 – 2027, Działanie 8.1 Dostęp do edukacji, mamy przyjemność przesłać Państwu szczegółowe informacje, dotyczące warunków i zasad ubiegania się o wsparcie w ramach ww. projektu.

Do udziału zapraszamy wszystkich absolwentów klas 6 publicznych szkół podstawowych z terenu Województwa Dolnośląskiego, którzy spełniają poniższe wszystkie kryteria dostępu (punkt 1) oraz minimum jeden warunek, spośród kryteriów dostępu dodatkowych (punkt 2). Kryteria dodatkowe (punkt 3), nie są obowiązkowe, a jedynie dodatkowo punktowane.

1. 1.W ramach kryteriów dostępu uczniowie spełniają łącznie następujące warunki:
    1. w roku szkolnym 2024/2025 są uczniami VII klasy w publicznej szkole podstawowej, prowadzonej przez dolnośląską jednostkę samorządu terytorialnego;
    2. uzyskali średnią ocen z przedmiotów ścisłych STEAM (tj. matematyka, informatyka, geografia, biologia) po klasie 6, obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia klasy 6 w roku szkolnym 2023/2024, na poziomie nie niższym niż 4,50, obliczoną z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, bez zaokrągleń;
    3. uzyskali średnią ocen z przedmiotów obowiązkowych po klasie 6, obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia klasy 6 w roku szkolnym 2023/2024 na poziomie nie niższym niż 4,50, obliczoną z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, bez zaokrągleń;
    4. opracowali pod nadzorem Opiekuna dydaktycznego Plan Rozwoju Ucznia, związany z rozwojem uzdolnień i zainteresowań ucznia;
    5. nie pobierają innego stypendium na cele edukacyjne finansowanego lub współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
  1. 2.W ramach kryteriów dostępu dodatkowych uczniowie spełniają minimum jeden spośród następujących warunków:
    1. rodzice/opiekunowie prawni korzystają ze świadczeń z pomocy społecznej;
    2. posiadają orzeczenie o niepełnosprawności;
    3. wychowują się w rodzinie wielodzietnej;
    4. są dziećmi wychowywanymi przez jednego rodzica bądź opiekuna prawnego;
    5. przebywają w systemie pieczy zastępczej;
    6. posiadają orzeczenie/opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej;

1. w roku szkolnym 2023/2024 pozostawali pod opieką szkolnego psychologa, pedagoga specjalnego, pedagoga[1], ale nie posiadają orzeczenia/opinii wskazanych w ust.2 pkt 6.
  1. 3.Uczniowie ubiegający się o stypendium mogą spełniać także poniższe kryteria dodatkowe:
    1. w roku szkolnym 2023/2024 posiadają osiągnięcia w konkursach/turniejach/ olimpiadach wiedzy i umiejętności z przedmiotów ścisłych STEAM, matematycznoprzyrodniczych lub interdyscyplinarnych, łączących te dziedziny;
    2. mieszkają w jednym z miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze w województwie dolnośląskim (załącznik nr 8 do Kontraktu programowego);
    3. mieszkają na obszarze zagrożonym trwałą marginalizacją w województwie dolnośląskim (załącznik nr 9 do Kontraktu programowego);
    4. mieszkają na obszarze, gdzie brakuje aktywnych organizatorów publicznego transportu zbiorowego na poziomie gminnym lub powiatowym (Stan transportu zbiorowego na Dolnym Śląsku, opracowanie Instytut Rozwoju Terytorialnego).

Wypełnione wnioski o przyznanie pomocy stypendialnej wraz z załącznikami, podpisane przez rodzica/opiekuna prawnego, dyrektora szkoły i opiekuna dydaktycznego, należy przekazać/przesłać do Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, ul. Trzebnicka 42-44, 50-230 Wrocław, w terminie od 01.09.2024 r. do 30.09.2029 r.

Wnioski należy składać w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Dolnośląski Program Stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wykluczeniem społecznym”.

Wobec powyższego, zachęcamy Państwa do przekazania uczniom/słuchaczom i rodzicom/opiekunom prawnym informacji, o możliwości wzięcia udziału w ww. Programie.

W załączeniu przekazujemy modelowy wniosek o przyznanie pomocy stypendialnej, wypełniony fikcyjnymi danymi.

Pełna treść Regulaminu Programu wraz ze wszystkimi załącznikami, m.in. wzorem wniosku o przyznanie pomocy stypendialnej, wzorem umowy stypendialnej, oraz dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za Projekt, dostępne są pod adresem:

[1] Dzieci mające problemy w sferze emocjonalno-społecznej i komunikacyjnej. Na podstawie informacji z kwestionariusza ankiety.

WNIOSEK