Na zajęciach arteterapii wkroczyliśmy w świat baśni J.H. Andersena "Brzydkie kaczątko", czyli o cudownej odmianie złego losu. Baśń o brzydkim kaczątku jest emocjonalna i bardzo moralizująca współczesne dzieci. Nigdy nie wiadomo, kiedy los się odmieni i z "brzydkiego kaczątka" przemienisz się w podziwianego przez wszystkich "łabędzia".

Dzisiaj uczniowie klas I-III mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat grzybów jadalnych i niejadalnych. W przygotowanym wcześniej "mini lesie" 🌲🌲🍄🌲🌳odnaleźć mogli: kanie, podgrzybki, prawdziwki, opieńki, ale też podstępnego muchomora sromotnikowego, muchomora czerwonego 🍄 czy też krowiaka podwiniętgo i wiele innych. Dzieci dowiedziały się jak w prosty sposób odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych. Przypomnieliśmy sobie również bardzo ważne zasady, że zbieramy grzyby zawsze w towarzystwie doświadczonego grzybiarza i że nie zabieramy do domu grzybów, których nie znamy.

15 września uczniów klas pierwszych odwiedziła policjantka Aleksandra Piłaszewicz, która zapoznała dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Uczniowie poznali między innymi rodzaje przejść dla pieszych i sposoby ich przekraczania, a także dowiedzieli się w jakie elementy powinien być wyposażony rower. Zajęcia miały charakter interaktywny - dzieci odpowiadały na pytania - za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywały opaskę odblaskową, która noszona po zmroku i podczas trudnych warunków pogodowych zapewni, że będą widoczni dla innych użytkowników ruchu drogowego, a przez to bardziej bezpieczni.

1. A.Gębala
B. Jarczewska M. Piech
1. 8a- R. Antkowiak* 2a-E. Gadziemska w ramach świetlicy
2 6a-M. Dzielicka* 1b-A. Wojtera*
3. 8b-E. Szyszka*
4. 5b-P. Urbański*
5. 4b-F. Rejman* 8b- T. Nowakowski* świetlica J. Pachurka*
6. 8b- T. Nowakowski*
7.
8.

Zastępstwa na dyżurach: B. Jarczewską – (5,6)T. Nowakowski

1. Gębalę (1)R. Antkowiak, (2)M. Dzielicka, (5)F. Rejman

M. Piech (0, 1) E. Gadziemska, (2) A. Wojtera

W piątkowy poranek klasa 3a gościła babcię Klary- Panią Krystynę Kocińską. Pewnie zastanawiacie się, co było powodem tej wizyty? Otóż, w trakcie odmawiania lektury "Asiunia" J. Papuzińskiej, okazało się, że babcia naszej koleżanki jest rówieśniczką głównej bohaterki i chętnie podzieli się z nami swoimi wspomnieniami z okresu II wojny światowej. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy porównać historie obu dziewczynek, mogliśmy też z " żywej książki" dowiedzieć się, jak trudne były losy dzieci w tamtych czasach. Odnieśliśmy się również do sytuacji wojennej w Ukrainie. Największe wrażenie wywarły na nas prześcieradło i pled, które zostały utkane przez mamę Pani Krystyny w okresie powojennym. Serdecznie dziękujemy babci Klary za podzielenie się swoimi wzruszającymi historiami oraz opowieściami o wieloletniej pracy w "żółtej jedynce" jako nauczyciel języka polskiego. Była to dla nas bezcenna lekcja.