ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła w tamtym roku szkolnym. Szkoły uczestniczące w projekcie ESA aktywnie zaangażowały się w działania na rzecz czystego powietrza. Dzięki zgłoszeniu SP 1 otrzymała miernik jakości powietrza oraz monitor wyświetlający dane z urządzenia. Uczniowie koła ekologicznego również zaangażowali się  w realizację projektu. Brali udział w lekcjach interaktywnych, e-lekcjach ( również uczniowie innych klas 4-8) na platformie e-learningowej eduESA, oglądali filmiki związane ze smogiem, grali w gry interaktywne. Chętni uczniowie brali udział  w konkursach. Po przesłaniu maila do koordynatora, mieli możliwość wzięcia udziału w wybranych kursach i e-lekcjach w dogodnym dla nich czasie. Także uczniowie klas 1-3 chętnie wzięli udział w działaniach związanych z edukacją antysmogową. Mamy nadzieję, że zdobyta przez uczniów wiedza ,przyczyni się do poprawy jakości powietrza , którym oddychamy.