W piątek 6 maja 2022r odbyły się na Ostoi w Miliczu warsztaty astronomiczne pod nazwą „Gwiazdozbiory nieba wiosennego”. Uczestnicy spotkania mieli okazję zaobserwować przez teleskop piękny sierp księżyca, a chętne osoby mogły wykonać przy użyciu zwykłego smartfona przyłożonego do okularu lunety zaskakująco wyraźne zdjęcia naszego naturalnego satelity. Duży zachwyt wywołała także obserwacja gromady otwartej M 13 w konstelacji Herkulesa.

     Zebrani miłośnicy astronomii podziwiali najpierw zachodzące gwiazdozbiory nieba zimowego, jak Bliźnięta, Rak czy Mały Pies. Potem przyszła kolej na właściwą część spotkania, czyli typowe konstelacje wiosenne: Lew, Panna, Kruk, Waga, Wolarz, Korona Północna i Głowa Węża. Omówiono także oczywiście gwiazdozbiory niezachodzące, jak Wielka i Mała Niedźwiedzica, Kasjopea, Cefeusz czy Smok. Przy zakreślani linii poszczególnych konstelacji i przy omawianiu szczególnie interesujących gwiazd idealnie sprawdził się zielony wskaźnik laserowy.                                                                                                       Warsztaty prowadził Tomasz Dębski, wspomagany przy omawianiu mitów greckich związanych z poszczególnymi gwiazdozbiorami przez ucznia klasy 4 B Stanisława Niedbałę. Obsługę teleskopu zapewnił jak zwykle nauczyciel fizyki, pan Hubert Pietrzak.

      Spotkanie trwało od 21.30 do 23.00, przybyło na nie około pięćdziesięciu osób. Następne warsztaty, tym razem w formie pikniku astronomicznego planowane są na 3 czerwca, również na Ostoi. Miejmy nadzieję, że dopisze pogoda! Zapraszamy.