W środę 26 października 2022r. 50 uczniów naszej szkoły z klas IVB, IVC oraz VIB  wzięło udział w warsztatach wyjazdowych w Campusie Domasławice w związku z udziałem w projekcie: „ Wsparcie edukacji w szkołach gminy Milicz”. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Edyta Stachowiak-Szyszka, p. Katarzyna Józefiak oraz p. Natalia Loret- Wiernasz.

Głównym celem wycieczki był udział w przyrodniczych warsztatach wyjazdowych „Las w szkle” oraz w „ Warsztatach zagadkowo- doświadczalnych”. Po przyjeździe do Campusu uczniowie zostali miło przywitani przez osoby prowadzące warsztaty. Na początku panie prowadzące opowiedziały nam o miejscu, do którego przyjechaliśmy, a następnie przeprowadziły krótką prelekcję na temat walorów turystycznych Doliny Baryczy, a także Domasławic. Opowiedziały nam o rzece Barycz, o której dowiedzieliśmy się między innymi , że jest to najbardziej leniwa rzeka w Polsce, a także o ścieżkach rowerowych, atrakcjach turystycznych, które oferuje nam nasz region. Dowiedzieliśmy się sporo na temat rzemieślnictwa, które prowadzą mieszkańcy Domasławic, a ich własnoręcznie wykonane produkty uczniowie mogli obejrzeć oraz zakupić na pamiątkę.

Uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach zagadkowo- doświadczalnych wykonywali pod nadzorem pracowników Campusu szereg doświadczeń i eksperymentów. Jednym z zadań było sprawdzenie przez uczniów napięcia powierzchniowego wody. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega to zjawisko fizyczne. Poznali również, jakie barwniki stosuje się na co dzień w farbowaniu produktów żywnościowych. Okazuje się, że nawet chleb w dzisiejszych czasach jest „ barwiony”. Uczniowie sami mieli możliwość miksowania naturalnych barwników, dzięki czemu uzyskali różnorodne kolory. Dowiedzieliśmy się, jakie naturalne barwniki możemy sami stosować w domu do zabarwiania produktów spożywczych. Kolejnym doświadczeniem był eksperyment: „ Jajko w butelce”. Uczniowie zastanawiali się, czy można umieścić ugotowane i obrane jajko w szklanej butelce o średnicy mniejszej niż szerokość jajka. Wszyscy byli zachwyceni tym doświadczeniem. Na koniec każdy przygotował sam slime’a z wody i płynu do naczyń, którego mógł zabrać ze sobą.

Warsztaty "Las w szkle" to nie tylko pięknie stworzone kompozycje z samodzielnie zebranych elementów, ale również wspaniała wyprawa po leśnych ostępach. Uczniowie, spacerując po lesie, mieli okazję wysłuchać ciekawych opowieści na temat otaczającej nas przyrody, pojawiły się również motywy historyczne z II wojny światowej. Pani prowadząca wytłumaczyła, jak sobie radzić, gdy się zgubimy w lesie. Rozpoznawaliśmy tropy zwierząt, które przechadzały się naszym szlakiem. Mieliśmy okazję podziwiać szałasy, zbudowane w lesie, próbowaliśmy swoich sił w rozróżnianiu budek lęgowych i ich właścicieli. Dotarliśmy do miejsca, w którym żyją żółwie błotne, jednak chyba się nas przestraszyły i niestety żadnego nie spotkaliśmy. W drodze powrotnej zbieraliśmy wskazane przez naszego instruktora, krzaczki jagód, samosiejki, mech, szyszki, liście, grzyby, gałązki. Przechadzce towarzyszyły humory i świetna zabawa. Gdy dotarliśmy do campusu, mogliśmy pobawić się we florystów i wyczarować wspaniałe kompozycje. Po zakończonych warsztatach mieliśmy okazję zwiedzić miejsce campusu oraz skorzystać z parku linowego na jego terenie, który okazał się ciekawą atrakcją. Pełni wrażeń, nowych wiadomości, rozbudzeni naukowo i bardziej świadomi powróciliśmy do szkoły. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody, biologii, ekologii, fizyki, chemii.