Szanowni Państwo,
troska o dobrostan oraz zdrowie uczniów i uczennic - zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym to priorytet dla Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Zdrowia.
W celu uchronienia dzieci przed zagrożeniami - także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) - rozpoczynamy akcję umożliwiającą szczepienie w szkołach przeciw temu wirusowi.
HPV jest źródłem wielu chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy, nowotworów głowy i szyi. Skuteczną metodą przeciwdziałania jest szczepionka stosowana na całym świecie od blisko dwudziestu lat, która przyczynia się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań.
Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce działa Powszechny Program Szczepień przeciw HPV. Obejmuje on dziewczynki i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia, a od 1 września tego roku obejmie również dzieci, które ukończyły 9. rok życia. Program jest bezpłatny, działa w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.
Szczepienia nie są obowiązkowe, lecz w poczuciu odpowiedzialności gorąco zachęcamy do korzystania z tej bezpiecznej formy przeciwdziałania chorobom.

Mimo dostępu do darmowych szczepień, realnie chroniących uczniów i uczennice przed nowotworami — statystyki dotyczące skali szczepień są niezadowalające, dlatego będziemy ułatwiać rodzicom dostęp do szczepień ich dzieci, poprzez ich organizację w szkołach podstawowych. Naszymi partnerami będą szkoły, podmioty Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.
Bazując na doświadczeniach takich krajów jak Australia, Belgia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, które realizują szczepienia w placówkach oświatowych, mamy pewność, że ta metoda zapewnia najwyższy odsetek zaszczepionych dzieci. Badania dowodzą, że w zaszczepionych społeczeństwach możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie raka szyjki macicy.
Zachęcamy Państwa do włączenia się we wspólne działania. Wierzymy, że razem możemy przyczynić się do popularyzacji szczepień, będących przecież jednym z największych osiągnięć medycyny.
Eksperci przede wszystkim onkolodzy, pediatrzy, ginekolodzy wraz z zespołem Ministerstwa Zdrowia opracowali materiały informacyjne, które mogą pomóc w organizacji szczepień w szkole. Zapewniając wszelkie wsparcie, zachęcamy do przyłączenia się do naszej inicjatywy.
Dziś możemy ocalić przed groźnymi chorobami nasze dzieci oraz przyszłe pokolenia.
Izabela Leszczyna Minister Zdrowia

Prezentacja