PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W MILICZU

POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W MILICZU

Dotyczy: zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych.

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2024/2025 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu, przypomina o właściwym doborze tornistra/plecaka szkolnego, aby zapobiec niekorzystnym zjawiskom mogącym mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa. Zbyt ciężki tornister/plecak szkolny może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Zbyt ciężki plecak może powodować również niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę — pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych).

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu apeluje do rodziców i nauczycieli! Zadbajcie o to, aby Wasze dzieci nie uginały się pod ciężarem szkolnego tornistra!

Przy zakupie tornistra/plecaka należy zwrócić szczególną uwagę na:

materiał z jakiego plecak/tornister jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka/tornistra, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać

10-15 proc. masy ciała ucznia, szerokie, regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu,

usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców, zalecane jest także dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Należy także:

codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu zbędnych przedmiotów jak zabawki, gry komputerowe, albumy ze zdjęciami itd., zwracać uwagę na symetryczne rozłożenie ciężaru, podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne następnego dnia podczas zajęć , zwracać uwagę na noszenie tornistra/plecaka na obu ramionach, cięższe rzeczy należy umieścić na dnie a lżejsze wyżej,

zapewnić uczniom w szkole możliwość pozostawienia części podręczników i przyborów szkolnych.