W dniach 12-14 czerwca 43 uczniów z klas 6a, 6c i 5b uczestniczyło w wycieczce do Ustronia.

Na swoją 3 dniową podróż wyruszyliśmy w środę rano. Gdy dotarliśmy na miejsce do Ustronia, zjedliśmy pyszny posiłek w tamtejszej naleśnikarni. Następnie udaliśmy się do Leśnego Parku Niespodzianek. Tam obejrzeliśmy pokaz karmienia i lotu sów w sowiarni.  Swoje umiejętności zaprezentowały nam sowy: James, Vergil i Bunia. Kolejną atrakcją był pokaz lotów leśnych ptaków drapieżnych. Następnie zmęczeni wróciliśmy do hostelu .

Kolejny dzień naszej wycieczki rozpoczął się w Kurnej Chacie Kawuloka w miejscowości Istebna.

Kurna Chata Kawuloka to zabytkowy, drewniany dom z 1863 roku, w którym mieszkał muzyk i twórca muzycznych instrumentów ludowych Jan Kawulok. Jedną z najcenniejszych atrakcji Chaty były pasterskie instrumenty muzyczne, w tym takie, które Jan Kawulok wykonał własnoręcznie: róg, gajdy, piszczałki, fujara i okaryna. Dzięki młodemu kustoszowi – Januszowi Macoszkowi mogliśmy to miejsce odwiedzić i wysłuchać gawędy, gry na instrumentach pasterskich. Kolejnym punktem programu była wizyta w Galerii Sportowych Trofeów Małysza w Wiśle. Nasi uczniowie mogli  w niej podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. Wśród bardzo licznych eksponatów najcenniejsze to medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W galerii znajdowało się również wiele innych pamiątek z zawodów oraz kolekcja sprzętu narciarskiego, używanego przez naszego skoczka w ciągu bogatej kariery sportowej. Drugi dzień naszej wycieczki zakończyliśmy wejściem - czerwonym szlakiem - na Równicę - szczyt znajduje się na wysokości 884,6 n.p.m.. Podczas trudnego i wymagającego dużego wysiłku spaceru na szczyt uczniowie za pomocą skali porostowej, poprzez obserwację typów plech porostów rosnących na korze drzew liściastych, oceniali poziom zanieczyszczenia powietrza na tamtejszym terenie. Zmęczeni, ale bardzo dumni z siebie wróciliśmy do hostelu, gdzie pod bacznym okiem p. Magdaleny Dzielickiej grupa uczniów dokonała analizy właściwości wody pobranej z różnych miejsc w Ustroniu.

Ostatni dzień naszej przygody, to przede wszystkim piękna pogoda i prawie bezchmurne niebo, które umożliwiły nam podziwianie pięknych widoków, które rozpościerały się ze szczytu  Czantorii - 995 m n.p.m. Na górę wjechaliśmy kolejką linową. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie pięknego Zamku w Pszczynie, zamieszkałego niegdyś przez księżną Daisy a także cesarza Wilhelma II. Dzięki towarzyszącym nam przewodnikom mogliśmy wysłuchać historii zamku jak również obejrzeć jego ciekawe i piękne wnętrza. Spędziliśmy wspólnie 3 dni, które z całą pewnością zaliczymy do bardzo udanych, zobaczyliśmy piękne miejsca, podziwialiśmy cudowne widoki, poznaliśmy siebie z innej strony. Nawiązały się nowe przyjaźnie. Wspieraliśmy siebie w trudnych chwilach (podczas pokonywania trasy na szczyt Równicy). Niczego nie żałujemy i planujemy już kolejny wspólny wyjazd.