W październikową sobotę mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły absolwentów Jedynki- rocznik 1982, którzy 40 lat temu  ją ukończyli i zapragnęli przenieść się w przeszłość i zasiąść w szkolnych ławkach swojej pierwszej szkoły.

A to wspomnienia inicjatorki i organizatorki spotkania p. Beaty Walkowiak- emerytowanej nauczycielki przyrody i geografii SP2, ale absolwentki naszej żółtej szkoły:

„Czwarty raz zorganizowaliśmy spotkanie absolwentów klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Miliczu. Tym razem spośród 28 absolwentów zebrało się nas 21 osób wraz z naszymi wychowawczyniami: klasy 1-3 Wiesława Zdobylak ,klasa 8 -Janina Heyduk Zebraliśmy się w sobotę 1 października o godzinie 15 przed budynkiem szkoły. Po nieobecności w jej wnętrzu przez ostatnie 40 lat szkoła zmieniła swoje oblicze, ale rozpoznaliśmy lastryko na podłodze korytarzy, drzwi wejściowe na każdy korytarz, stare haki z gablot na klatkach schodowych, gdzie wisiały nasze puchary i zdjęcia wyróżnionych absolwentów, a także układ sal i toalet. Weszliśmy do swojej klasy nauczania początkowego, zasiedliśmy w ławkach jak pierwszoklasiści. Pani woźna przyniosła nam szkolne mleko w kartonikach. Dawniej było ciepłe w szklanych butelkach z aluminiową, srebrna nakładką. Nasze panie wychowawczynie zaproponowały nam, aby zaśpiewać wspólnie piosenkę, którą pamiętamy. Padło na "Czarne jagody"- śpiewaliśmy głośno i radośnie.

Potem udaliśmy się do klasy wychowawczej 5-8 biologicznej. Niby ta sama, a jednak nie ta sama klasa ! Brak zaplecza, a w nim akwarium i innych zbiorów. Odwrócone ławki i tablica na przeciwnej ścianie, zmieniona podłoga. Nic nie zostało z naszej klasy. Na korytarzach oglądaliśmy piękne wystawy, nasi chłopcy nabrali ochoty na grę w piłkarzyki. Ostatnia przewodnicząca klasy Beata Plucińska zarządziła apel na korytarzu, w dwuszeregu zbiórkę, odczytała listę obecności i zdała raport wychowawczyniom. Po wyjściu ze szkoły zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na schodach przed głównym wejściem (w naszych czasach wchodziliśmy bocznym wejściem od podwórka). Nasz zawodowy fotograf klasowy Piotr Iwanicki przygotował fotografie. Następnie pojechaliśmy na cmentarz parafialny odwiedziliśmy grób wychowawcy z klasy 5 p. Stanisława Kocińskiego, nauczyciela biologii. Pan Stasiu zmarł w listopadzie 1980 r., odprowadzaliśmy go na cmentarz całą klasą w kondukcie żałobnym. Znicz zapaliliśmy również u naszego kolegi z klasy Sławomira Nowickiego, który zbyt szybko opuścił świat. O 16 dotarliśmy do bistro FAMA, gdzie bawiliśmy się wyśmienicie do północy. Wspomnienia dzieciństwa, lat szkolnych, na podstawie pamięci każdego z nas, albumu fotograficznego naszej wychowawczyni pani Janiny, a także klasowej kroniki. Miłe niespodzianki przygotowały nam nasze panie m.in. grosik na szczęście i pamiątkową kartkę z Miliczem z życzeniami. Z Milicza była nas garstka, bo tylko 6 osób, 15 przyjechało z różnych miejscowości Polski i zza granicy. W spotkaniu wzięli udział wg fotografii: Najwyższy rząd: Robert Nowicki, Piotr Tomala, Roman Antoszczyszyn, Małgorzata Skorupska (Polak), Agata Kołodziejska (Witkowska), Marek Biernat, Dariusz Cygal 2 rząd: Piotr Tysiak, Katarzyna Urban (Jaworska), Renata Osicka (Szkop), Barbara Michalska ( Manuel), Mariola Musioł (Kaczmarek), Jolanta Panek (Mikołajczyk) 3 rząd: Katarzyna Światłowicz (Boczula), Marzena Chmielkowska (Baszczak), Joanna Mazurek (Malanowicz) Beata Walkowiak. Dolny rząd: Janina Heyduk, Ilona Mikoszek (Wargacka), Beata Plucińska (Sobaniak), Piotr Iwanicki, Jarosław Bogacz, Wiesława Zdobylak