We wtorek 19 października odbyła się w naszej szkole „żywa lekcja historii” polegająca na spotkaniu zainteresowanych uczniów klas ósmych z Panią Stanisławą Stępień, Kresowiakiem i Sybirakiem deportowanym w lutym 1940 r. przez komunistyczne władze ZSRS na „nieludzką ziemię”. Szanowny Gość, żywy świadek historii i ofiara zbrodniczego, sowieckiego totalitaryzmu, w bardzo ciekawy sposób opowiadała uczniom o swoich przeżyciach z zsyłki na Syberię podczas II wojny światowej, dramatycznych i tragicznych wydarzeniach z nią związanych, ewakuacji z armią polską gen. Władysława Andersa do Persji (dzisiejszy Iran) i pobycie wraz z innymi polskimi dziećmi-uchodźcami w afrykańskiej Kenii, blisko równika u brzegów jeziora Wiktorii. Podczas spotkania, które miało charakter wywiadu i pytań zadawanych przez uczniów Pani Stanisławie uczestnicy tego niezwykle ciekawego wydarzenia mogli się również wiele dowiedzieć o późniejszych losach Sybiraka na przykładzie doświadczeń życiowych Pani Stępień z okresu powojennego i czasów PRL rządzonego przez polskich komunistów. W wydarzeniu tym oprócz uczniów przygotowujących się do Ogólnopolskiego Konkursu „Ludzie Kresów: opowieści nieznane” i osób zainteresowanych, chcących posłuchać wspomnień świadka historii, udział również wzięli Pani Jadwiga Teresa Stępień- córka Pani Stanisławy, Pani Dyrektor Krystyna Piosik oraz nauczyciel historii Tomasz Nowakowski.