W minionym tygodniu w ramach edukacji polonistycznej uczniowie klas I-III mieli przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym opartym na motywach znanej baśni CH. Perrault „Kot w butach” wystawianym przez aktorów TEATRU ACZEMU. Dzieci od samego wejścia były pod wrażeniem scenografii, a gdy na sali rozległy się trzy gongi i zrobiło się ciemno, ciekawość sięgnęła zenitu.

   Na początku przedstawienia ukazał nam się biedny chłopiec. Był on najmłodszym z trzech braci młynarza, który w spadku po ojcu otrzymuje jedynie…kota. Chłopiec i sympatyczny zwierzak szybko się zaprzyjaźniają, a próbą ich braterstwa jest wspólna podróż pełna przygód, porywającej muzyki i tańca. W drodze spotykają wiele barwnych postaci, które uczą młodego młynarczyka pracowitości i wiary we własne siły. Gdy okazuje się, że największym marzeniem chłopca jest poznanie prawdziwej królewny, Kot postanawia nieco pomóc losowi. Czy jednak każde marzenie da się spełnić? Niełatwy to plan, ale nie ma rzeczy niemożliwych dla Kota. W trakcie przedstawienia dzieci wielokrotnie wybuchały śmiechem, co świadczy o tym, iż spektakl naprawdę przypadł do gustu małym widzom.

   Natomiast uczniowie klas V i VI przenieśli się dzięki aktorom do Budapesztu, gdzie u schyłku XIX wieku rozgrywa się akcja powieści F. Molnara „Chłopcy z Placu Broni”. Spektakl opowiadał o losach małego Nemeczka, niepozornego, niskiego chłopca, należącego do grupy Chłopców z Placu Broni, który pozostając jedynym szeregowcem wśród swoich przyjaciół, udowadnia, że jego odwaga, honor i poświęcenie może zawstydzić niejednego z nich. Historia Nemeczka rozgrywa się na tle wojny o prawo do zabaw na tytułowym Placu Broni pomiędzy chłopcami a ich rówieśnikami bawiącymi się w ogrodzie botanicznym. To ona jest wielkim sprawdzianem lojalności, bohaterstwa i męstwa dla tych kilku- i kilkunastolatków.

Mimo iż wielu  uczniów znało fabułę utworu, nie obyło się bez łez, a dyskusje na temat obejrzanego spektaklu przeniosły się na lekcje polskiego. To znaczy że  spełnił on swoje zdanie, wzbudził wątpliwości, ciekawość i refleksję nad ideałami, wartościami. Z pewnością była to cenna lekcja dla wielu młodych ludzi.