Warszawa, 7 października 2019 r.

na temat potencjalnych zagrożeń związanych
ze stosowaniem elektronicznych papierosów

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Co to są e-papierosy?

W tym roku szkolnym Komenda Powiatowa Policji w Rawiczu rozesłała do dyrektorów szkół pismo z prośbą o poinformowanie rodziców uczniów o nowym rodzaju cyberzagrożenia, jakie pojawiło się w sieci. Chodzi o grę internetową „Momo Challenge”, kolejną odmianę wyzwań w stylu „Niebieskiego wieloryba”.

– Uczniowie doskonale się w tych tematach orientują. Nam przede wszystkich chodziło o to by wychowawcy podczas zebrań zapoznali z tą problematyką rodziców – mówi Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.