W poniedziałek -21 lutego naszym wyjątkowym gościem była POPRAWNA POLSZCZYZNA, a to z racji ważnego święta – Dnia Języka Ojczystego.
Już po przekroczeniu progu szkoły witały uczniów dobitne słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego: „ A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”, które stanowiły motto tegorocznych obchodów w naszej szkole.
Następnie polonistka, p. wicedyrektor A. Florkowska- Sip przez radiowęzeł zapoznała uczniów z historią tego święta, jego celowością, przypomniała kampanie społeczne dotyczące j. polskiego, np. „Ojczysty- dodaj do ulubionych”, „Język polski ą-ę”, wspomniała o językach regionalnych: kaszubskim i śląskim oraz o gwarach.
W kolejnym wystąpieniu przytoczyła kilka ciekawostek dotyczących naszego języka: np. ile osób na świecie mówi po polski, o tym, że nasz j. ojczysty obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego uchodzi za jeden z najtrudniejszych, o naszych „szeleszczących” głoskach, które stanowią niemały problem dla obcokrajowców oraz o znakach diakrytycznych, które choć są jedną z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka są zagrożone.
Tego dnia uczniowie rozbijali bank zadań poprawnościowych przygotowanych przez nauczycielki j. polskiego: zmagali się z szaradami językowymi, łamańcami poprawnościowymi, ortograficznymi łamigłówkami, a prawidłowe odpowiedzi wrzucali do skrzynki umieszczonej na 1. piętrze. Zwycięzcy otrzymają tytuł Mistrza Języka Polskiego oraz nagrody. Cenne informacje umieszczone były na gazetce ściennej przygotowanej przez polonistkę p. M. Maciejewską
Ponadto w każdej klasie na zajęcia j. polskiego świętowano , aby uświadomić znaczenie j. ojczystego. Uczniowie wybierali najpiękniejsze słowo, wygrała gleboglyzarka oraz soczysty natomiast absztyfikant okazał się słowem nieznanym. Wypisywali błędy, które „wdarły się” do utworu z repertuaru kabaretu Smile pt. „Błędy językowe” oraz uświadamiali sobie, jak ważne jest stosowanie znaków diakrytycznych, słuchając piosenki „Czarno-Czarnych” „Język polski jest ą, ę”.
Uczniowie z klasy 2a tego dnia odwiedzili Bibliotekę Publiczną i tam uczestniczyli w zajęciach, zgłębiając tajniki poprawnej polszczyzny.