„LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS…” (Zofia Nałkowska)

W piątek, 5 maja, uczniowie klas ósmych i klasy siódmej pojechali do Oświęcimia, by na własne oczy zobaczyć, do czego zdolny jest człowiek. Zwiedzili Miejsce Pamięci, Muzeum Auschwitz – Birkenau, gdzie Niemcy realizowali swój nikczemny plan ludobójstwa. Młodzież z SP1 z powagą słuchała edukatorów, którzy przedstawiali historię obozu koncentracyjnego i nieludzkie warunki życia więźniów. Uczniowie przeszli przez bramę obozu z ironicznym hasłem „Arbeit macht frei”, widzieli baraki, komory gazowe i piece krematoryjne. Ze zdjęć rozwieszonych na ścianach bloków spoglądały na nich twarze więźniów – zwykłych ludzi, którzy chcieli tego, co wszyscy – normalnego, szczęśliwego życia, a spotkała ich tragedia w Auschwitz. Ta wizyta na zawsze zostanie w naszej pamięci. Oby historia, którą hitlerowcy stworzyli w tym miejscu, nigdy się nie powtórzyła!