W poniedziałek 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Jest to międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, we współpracy z Komisją Europejską, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Po raz pierwszy zorganizowano obchody tego dnia 21 lat temu, w 2001 roku.

Celem organizacji Europejskiego Dnia Języków jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie. Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie.

Nie wiem, czy wiecie, ale istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów.

Ludność w Europie posługuje się głównie 5 językami. Zaliczamy do nich:

• język niemiecki,
  • angielski,
  • francuski
  • rosyjski
  • i włoski.
  • tuż z nimi plasuje się język polski.

Europejski Dzień Języków to jednocześnie dziedzictwo, świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w nim, biorąc udział w licznych imprezach kulturalnych.

W naszej szkole także obchodziśmy Dzień Języków Europejskich i w ramach tych obchodów, przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Przede wszystkim, w każdej klasie przeprowadzona została lekcja, związana z obchodami Europejskiego Dnia Języków.

Na parterze przygotowany został Kącik z gadżetami z wybranych krajów- można było podejść, zobaczyć, przymierzyć 😉

Zaprosiliśmy także do wysłuchania bajek w języku angielskim, które zostały przeczytane przez uczniów naszaj szkoły: na lekcji trzeciej bajkę przeczytał Tymon Wdziękoński z klasy 3B, a na lekji czwartej Marcelina Niestrawska z klasy 8B oraz Wiktor Tułodziecki z klasy 8C.

Ponadto przygotowany został konkurs językowy, który odbył się na długiej przerwie. Wystarczyło wylosować karteczkę ze słówkiem zapisanym w losowo wybranym języku, a jeśli uczeń znał znaczenie słówka, otrzymywał od nauczycieli języków obcych słodką nagrodę.

Wszystkie atrakcje cieszyły się sporym zainteresowaniem, a tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków i przesłania, które niesie ten dzień, na pewno zostaną w naszej pamięci na dłużej. Warto uczyć się języków 😉