Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

                 W piątek 18 maja na wrocławskim rynku odbyła się uroczysta parada szkolnych pocztów sztandarowych, w której uczestniczyły liczne delegacje dolnośląskich szkół, w tym i z naszej. W skład pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu weszli: Aleksandra Wesołowska (III a), Monika Włodarczyk (III c) i Łukasz Makowiecki (II e). Uroczystość, która oficjalnie zainaugurowała IX edycję Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” rozpoczęła się od przemów oficjeli, spośród których byli organizatorzy Akcji, wojewoda dolnośląski i kurator naszego województwa. Następnie miał miejsce przemarsz delegacji szkolnych przez rynek w szyku reprezentacyjnym, który poprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po zakończeniu części oficjalnej odbył się patriotyczny koncert polonijnych zespołów pieśni i tańca z Kresów Wschodnich, z dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Akcja będzie polegała na wakacyjnym wyjeździe grup uczniów i nauczycieli ze szkół Dolnego Śląska na Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej w celu sprzątania i przywracania do użyteczności znajdujących się tam cmentarzy polskich. Jej wyjątkowy charakter w tym roku wynika z wpisywania się w państwowe obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Tomasz Nowakowski

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wydarzenia#sigFreeIdfb1fe42a98

 

W piekną, słoneczną sobotę 19 maja grupa uczniów pod opieką Beaty Jarczewskiej i Katarzyny Potockiej wyruszyła trasą dawnej kolejki wąskotorowej na kolejny już rajd rowerowy - tym razem w kierunku Sułowa. Po drodze mieliśmy możliwość podziwiania wspaniałej przyrody naszej małej ojczyzny - Doliny Baryczy. Wśród śpiewu ptaków, cykania świerszczy i zapachu kwitnących akacji dotarliśmy aż do Gruszeczki, a następnie w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na rynku w Słowie, gdzie zjedliśmy pyszne lody. Wracając zahaczyliśmy jeszcze o jaz na Baryczy. Troszkę zmęczeni, ale i opaleni wiosennym słońcem postanowiliśmy, że w następną sobotę pojedziemy na Rajd Druha Bolka, na który serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów. Zapisy u p. Beaty Jarczewskiej lub Katarzyny Potockiej do wtorku 22 maja - wpisowe 5 zł od uczestnika. 

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wydarzenia#sigFreeId454759eab8

W dniach 15 - 16.05.2018r uczniowie Jakub Ostrycharz, Magdalena Orman i Karolina Kowalska wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Narodowym Centrum Problemów Jądrowych w Świerku w ramach projektu Młody Chemik Eksperymentuje na Politechnice Wrocławskiej.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie z pokazem „Promieniowanie magnetyczne( w tym X i gamma)” oraz „ Promieniotwórczość, promieniowanie jonizujące”. Zwiedzili i poznali pracę laboratorium dozymetrycznego i jodometrycznego. Poznali prawdy i mity dotyczące energetyki jądrowej.

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wydarzenia#sigFreeId51953c407e

W dniu 15 maja uczennica klasy II ”c” Emilia Cieplik otrzymała wyróżnienie za udział w konkursie czytelniczym „CZYTELNIK ROKU 2017/2018” zorganizowanym przez powiatową Bibliotekę Pedagogiczną przy PCEiPP w Miliczu. Gratulujemy!!!

Laureat

X Konkursu Historycznego

Wiedzy o Rosji "Białe Noce"

            Łukasz Makowiecki, uczeń Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, został laureatem prestiżowego konkursu wiedzy o Rosji. Ucznia przygotowała Beata Jarczewska.

            Konkurs przebiegał na trzech etapach: szkolnym, międzyszkolnym i finałowym. Dwa pierwsze polegają na rozwiązywaniu testów umieszczonych na platformie edukacyjnej. W finale Łukasz pokazał prezentacje, w której zaprosił na wycieczkę po Obwodzie Leningradzkim. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii Rosji i jej kultury, wykraczająca daleko ponad wymagania programowe szkoły.

W nagrodę Łukasz poleci na dwutygodniową wycieczkę do Sankt Petersburga.

Gratulujemy i czekamy na relację z wyjazdu.

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wydarzenia#sigFreeId197e966ffd