W dniach 15 - 16.05.2018r uczniowie Jakub Ostrycharz, Magdalena Orman i Karolina Kowalska wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Narodowym Centrum Problemów Jądrowych w Świerku w ramach projektu Młody Chemik Eksperymentuje na Politechnice Wrocławskiej.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie z pokazem „Promieniowanie magnetyczne( w tym X i gamma)” oraz „ Promieniotwórczość, promieniowanie jonizujące”. Zwiedzili i poznali pracę laboratorium dozymetrycznego i jodometrycznego. Poznali prawdy i mity dotyczące energetyki jądrowej.

View the embedded image gallery online at:

Uczniowie i nauczyciele SP1 przesyłają serdeczne pozdrowienia z Chorwacji.

W dniu 11 kwietnia klasy pierwsze udały się z wizytą do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu. Głównym celem wizyty był profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków.  Przy okazji wszystkie dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem druha. Po pokazie udzielania pierwszej pomocy, dzieci miały możliwość podziwiania wyposażenia, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, w tym wyposażenia wozów strażackich. Każdy uczeń mógł obejrzeć nowoczesny wóz z zewnątrz, a także posiedzieć w środku i czuć się jak prawdziwy strażak.

View the embedded image gallery online at:

Rajd rowerowy- " Ku niepodległości"
Dnia 21 kwietni 2018 roku zapraszamy wszystkich chętnych na  rajd rowerowy połączony z ogniskiem.
Odbędzie się również konkurs wiedzy o wybitnych postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości.
Materiały na konkurs i zapisy u p.Beaty Jarczewskiej

WYCIECZKA

6.04.2018 r. miłośnicy filmu z kl. 3a i 3c wspierani przez ochotników z 2a, 2c oraz 3d wyruszyli do Wrocławia pod opieką p. E. Herl i p. K. Potockiej na spotkanie z X muzą. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie nowo otwartego muzeum Movie gate na placu Solnym. Mieści się ono w podziemnym bunkrze powstałym w czasie wojny- rys historyczny stanowił wstęp prezentacji. Później już przenieśliśmy się w świat filmu dzięki ciekawym eksponatom i opowieściom przewodnika najwyraźniej zafascynowanego tematem. Mogliśmy zobaczyć stroje polskich i światowych gwiazd wykonane w większości przez polskie firmy słynące w tej branży od lat. Był to strój Brada Pitta z ,,Bękartów wojny”, Keanu Revesa z ,,Matrixa” czy Russella Crowe z ,,Gladiatora” (na zdjęciu). Niektóre eksponaty można zakupić za 200 lub 300 tysięcy złotych- ilość zer też pobudziła wyobraźnię młodzieży. Ale już w zasięgu naszych możliwości była złota moneta ze skarbu ,,Piratów z Karaibów” oprawiona w piękną ramkę, z certyfikatem, do powieszenia na ścianie za jedyne 1500 zł- oczywiście plastikowa! Na zdjęciach widzimy robota z filmu ,,Ja robot”, ,,Obcego” oraz fragmenty samochodu marki Aston Martin Jamesa Bonda i suknię jego partnerki. Niemniej ciekawe były miejsca, gdzie ujawniano filmowe tricki uzyskane przy zastosowaniu praw fizyki i optyki i samemu można było poeksperymentować. Jak widać pani pedagog tak się tym zajęła, że zupełnie straciła głowę, a p. Herl dała się przekonać i włożyła głowę do drewnianej skrzynki, gdzie zobaczyła siebie w tysiącu wariantach- aż strach pomyśleć o takiej multiplikacji nauczyciela na lekcji! Uczniowie byli nie mniej zaintrygowani.                                                                                                  Następnie udaliśmy się do kina Nowe Horyzonty, gdzie obejrzeliśmy nagrodzony Złotymi Globami i nagrodą BAFTA film ,,Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który otrzymał 7 nominacji oscarowych ( 2 przyznane). Nie zdradzimy Wam, o czym jest film- wywołuje silne emocje i porusza wiele problemów moralnych, a nawet filozoficznych. Cisza panująca w sali, reakcje widowni i dyskusje po seansie dowodzą, że był to dobry wybór. Problem stanowiła spora ilość wulgaryzmów wypowiadanych przez aktorów, ale budziło to głównie zaniepokojenie opiekunów, młodzież zniosła to nad podziw dobrze i nie była oburzona. A odpoczynek w słońcu przed najpiękniejszym gotyckim ratuszem w Polsce też był przyjemny!

View the embedded image gallery online at:

W sobotę, 7.04 odbył się długo wyczekiwany  rajd rowerowy. Tym razem pojechaliśmy obserwować przyloty ptaków. Na stawach zameldowały  się już łyski, gęgawy, czernice, kormorany, hełmiatki, czaple siwe i białe. Perkozy dwuczube rozpoczęły już swój taniec godowy. Odwiedziliśmy czatownię w Rudzie Milickiej oraz wieżę obserwacyjną w Grabownicy.

Na kolejny rajd z ogniskiem zapraszam 21.04.18. Zapisy u p. Beaty Jarczewskiej