Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

W dniu 11 kwietnia klasy pierwsze udały się z wizytą do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu. Głównym celem wizyty był profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków.  Przy okazji wszystkie dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem druha. Po pokazie udzielania pierwszej pomocy, dzieci miały możliwość podziwiania wyposażenia, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, w tym wyposażenia wozów strażackich. Każdy uczeń mógł obejrzeć nowoczesny wóz z zewnątrz, a także posiedzieć w środku i czuć się jak prawdziwy strażak.

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wycieczki#sigFreeId24231af0e0

Rajd rowerowy- " Ku niepodległości"
Dnia 21 kwietni 2018 roku zapraszamy wszystkich chętnych na  rajd rowerowy połączony z ogniskiem. 
Odbędzie się również konkurs wiedzy o wybitnych postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości.
Materiały na konkurs i zapisy u p.Beaty Jarczewskiej

                                                         WYCIECZKA

6.04.2018 r. miłośnicy filmu z kl. 3a i 3c wspierani przez ochotników z 2a, 2c oraz 3d wyruszyli do Wrocławia pod opieką p. E. Herl i p. K. Potockiej na spotkanie z X muzą. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie nowo otwartego muzeum Movie gate na placu Solnym. Mieści się ono w podziemnym bunkrze powstałym w czasie wojny- rys historyczny stanowił wstęp prezentacji. Później już przenieśliśmy się w świat filmu dzięki ciekawym eksponatom i opowieściom przewodnika najwyraźniej zafascynowanego tematem. Mogliśmy zobaczyć stroje polskich i światowych gwiazd wykonane w większości przez polskie firmy słynące w tej branży od lat. Był to strój Brada Pitta z ,,Bękartów wojny”, Keanu Revesa z ,,Matrixa” czy Russella Crowe z ,,Gladiatora” (na zdjęciu). Niektóre eksponaty można zakupić za 200 lub 300 tysięcy złotych- ilość zer też pobudziła wyobraźnię młodzieży. Ale już w zasięgu naszych możliwości była złota moneta ze skarbu ,,Piratów z Karaibów” oprawiona w piękną ramkę, z certyfikatem, do powieszenia na ścianie za jedyne 1500 zł- oczywiście plastikowa! Na zdjęciach widzimy robota z filmu ,,Ja robot”, ,,Obcego” oraz fragmenty samochodu marki Aston Martin Jamesa Bonda i suknię jego partnerki. Niemniej ciekawe były miejsca, gdzie ujawniano filmowe tricki uzyskane przy zastosowaniu praw fizyki i optyki i samemu można było poeksperymentować. Jak widać pani pedagog tak się tym zajęła, że zupełnie straciła głowę, a p. Herl dała się przekonać i włożyła głowę do drewnianej skrzynki, gdzie zobaczyła siebie w tysiącu wariantach- aż strach pomyśleć o takiej multiplikacji nauczyciela na lekcji! Uczniowie byli nie mniej zaintrygowani.                                                                                                  Następnie udaliśmy się do kina Nowe Horyzonty, gdzie obejrzeliśmy nagrodzony Złotymi Globami i nagrodą BAFTA film ,,Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, który otrzymał 7 nominacji oscarowych ( 2 przyznane). Nie zdradzimy Wam, o czym jest film- wywołuje silne emocje i porusza wiele problemów moralnych, a nawet filozoficznych. Cisza panująca w sali, reakcje widowni i dyskusje po seansie dowodzą, że był to dobry wybór. Problem stanowiła spora ilość wulgaryzmów wypowiadanych przez aktorów, ale budziło to głównie zaniepokojenie opiekunów, młodzież zniosła to nad podziw dobrze i nie była oburzona. A odpoczynek w słońcu przed najpiękniejszym gotyckim ratuszem w Polsce też był przyjemny!

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wycieczki#sigFreeId21d5f15482

 

W sobotę, 7.04 odbył się długo wyczekiwany  rajd rowerowy. Tym razem pojechaliśmy obserwować przyloty ptaków. Na stawach zameldowały  się już łyski, gęgawy, czernice, kormorany, hełmiatki, czaple siwe i białe. Perkozy dwuczube rozpoczęły już swój taniec godowy. Odwiedziliśmy czatownię w Rudzie Milickiej oraz wieżę obserwacyjną w Grabownicy. 

Na kolejny rajd z ogniskiem zapraszam 21.04.18. Zapisy u p. Beaty Jarczewskiej

View the embedded image gallery online at:
http://sp1milicz.pl/index.php/wycieczki#sigFreeIdb855a8ec84

Szanowni Państwo,

Drodzy Rodzice Uczestników integracyjnych obozów językowych

organizowanych przez Fundację Nauki Języków Obcych „Linguae Mundi”

serdecznie dziękujemy za decyzję o udziale Państwa dziecka w ubiegłorocznym obozie językowym „Wakacje po angielsku” organizowanym przez Fundację Nauki Języków Obcych Linguae Mundi.  Pozytywne opinie i oceny naszego projektu przez Uczestników oraz ich Rodziców zdecydowały o tym, że i w tym roku, w lipcu, organizujemy kolejną edycję obozu, w którym weźmie udział młodzież polonijna z USA (40 osób) i młodzież z Polski (40 osób) – oferta w załączeniu.

Nasze działania realizujemy we współpracy z Partnerami z USA: Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce, Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża, a także z Biurem Programu „Niepodległa”. Formuła obozu umożliwi jego uczestnikom wzajemne codzienne kontakty (również w języku angielskim), poznanie krajów i miejsc pochodzenia uczestników obozu oraz szkół, które reprezentują, a także przygotuje do pełnienia roli ambasadora obchodów stulecia niepodległości Polski.

Doświadczenie poprzednich lat w realizacji integracyjnych obozów językowych dla dzieci polonijnych  i polskich pokazało, że udział w obozie jest dla jego Uczestników szansą na poznanie nowych przyjaciół, zniesienie bariery w komunikowaniu się w języku obcym, a przede wszystkim jest czasem aktywnego wakacyjnego wypoczynku i zabawy.

Mamy nadzieję, że zdecydują Państwo o udziale swojego dziecka w tegorocznym projekcie. Prosimy także o przekazanie informacji o obozie inny rodzicom.

Jako organizatorzy uczynimy wszystko, aby uczestnicy obozu „Wakacje po angielsku” w Warszawie mieli zapewnioną profesjonalną opiekę, wspólnie znakomicie się bawili i jednocześnie uczyli.

 

        W imieniu Zespołu Organizatorów

                    z wyrazami szacunku

                      Urszula Sajkowska

 

 

           Prezes Zarządu

      Fundacji Nauki Języków Obcych „Linguae Mundi”

WAKACJE PO ANGIELSKU

W I semestrze roku szkolnego2017/2018 odbyło się 35 wycieczek / wyjazdów szkolnych.

Nauczyciele przygotowali wycieczki dydaktyczne podczas, których uczniowie uczestniczyli w: zajęciach warsztatowych z chemii „I Ty możesz zostać Olimpijczykiem”; lekcji fizyki i chemii podczas Wrocławskiego Festiwalu Nauki i na Uniwersytecie Fizyki i Astronomii; lekcji o wodzie w Hydropolis; w Muzeum A. Mickiewicza we Wrocławiu; Lekcji historii w Biskupie i Muzeum w Auschwitz oraz podczas zwiedzania Wrocławia. Ponadto uczniowie poznawali religie świata, podczas wycieczki „Zwiedzanie czterech Świątyń”. Przeprowadzono wycieczkę do Wierzchowic - zwiedzanie największego zbiornika gazu ziemnego oraz do schroniska zwierząt w Krotoszynie. Uczniowie z zajęć socjoterapeutycznych uczestniczyli w wycieczce do Szklarskiej Poręby.

Uczniowie wzięli udział w wyjazdach edukacyjne połączone ze zwiedzaniem i poznawaniem regionu . Były to rajdy rowerowe, wycieczki piesze, górskie, spływ kajakowy, zawody sportowe ( m.in. :w badmintona, pływackie, unihokej..)

Uczniowie uczestniczyli konkurach i projektach: m. in. Meczach matematycznych, konkursach polonistycznych, ekologicznym- Ucyplinowy zawrót głowy, geograficznym - Europa daleka czy Bliska”, projekcie - Autobusem do kultury – czyli potyczki z wieszczem – Teatr Polski „ Opowieść wigilijna”, zajęciach z programowania oraz w gali finałowej projektu „Razem w pełni sprawni”.

PODSUMOWANIE