• 2019.jpg
  • 18058096_1354461944609252_3798690982858424436_n.jpg
  • 18156848_1354462047942575_7218699550326152952_n.jpg
  • 18157740_1354461954609251_5591189229331158939_n.jpg

Za oknem nadal nie widać zimy dlatego pierwszoklasiści na dodatkowych zajęciach plastycznych kolejny raz przywoływali wspomnienia śnieżnej i mroźnej zimy przelewając na kartkę swoje pragnienia. Ponieważ zima to przede wszystkim śnieg, a jedną z lepszych zabaw na śniegu jest lepienie bałwana postanowiliśmy wyczarować własne bałwanki w "szklanych kulach". Mimo, że projekt był jeden dla wszystkich każda praca była inna. Do ich wykonania użyliśmy: kartek z bloku technicznego, nożyczek oraz farb plakatowych. Uczniowie mogli malować pędzlem, palcami bądź gąbką.

Zajęcia zorganizowane w ramach projektu SZKOŁA NA PODIUM.

Po przerwie świątecznej wróciłyśmy do szkoły wypoczęte i gotowe na nowe wyzwania. Jednym z takich wyzwań były kolejne zajęcia przyrodnicze. Temat był poważny więc, żeby go zrozumieć obejrzałyśmy film edukacyjny. Następnie Pani przybliżyła nam najważniejsze pojęcia związane z omawianym tematem i odpowiedziała na wszystkie nurtujące nas pytania po czym przystąpiłyśmy do tworzenia układu krwionośnego z użyciem plasteliny w dwóch kolorach: niebieskim i czerwonym. Rolowałyśmy długie paseczki, a później przyklejałyśmy je do kartki, na której był wydrukowany człowiek i jego układ krwionośny.

Ponieważ za oknem deszcz i szaruga dzisiaj na zajęciach postanowiliśmy stworzyć krajobrazy zimowe. Poruszyliśmy wyobraźnię i używając tylko białych i przeźroczystych materiałów stworzyliśmy na kartach zimę. Zadanie nie było łatwe ponieważ musieliśmy uwydatnić faktury. Wydzieraliśmy, zgniataliśmy, szeleściliśmy aby powstały cudowne, wymiarowe prace plastyczne. Użyliśmy: białych kartek papieru, białej bibuły, białych piórek, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych oraz woreczków śniadaniowych. Powstały nam cudowne zimowe krajobrazy aż zatęskniliśmy za mrozem i śniegiem.

Piątek 20 grudnia nie był zwykłym dniem w klasie IIa. Najpierw zaczęliśmy od próby generalnej do jasełek, do których włączyliśmy się śpiewając całą klasą kolędę. Następnie z  zainteresowaniem obejrzeliśmy bożonarodzeniowe przedstawienie, po czym udaliśmy się do klasy, by wspólnie uczcić nadchodzące święta. Zaczęliśmy od życzeń i opłatka, potem był poczęstunek, kolędy, pastorałki i rozmowy.

Rozstawaliśmy się w dobrych humorach, w przyjaznej atmosferze, życząc sobie tak samo miłego spotkania już w 2020 roku.

W piątek 20 grudnia w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi przyszliśmy chętnie do szkoły. Nie był to dzień zwyczajny jak zawsze. Nie mieliśmy tornistrów. Każdy z nas przyszedł do szkoły odświętnie ubrany. Od samego rana zaczęliśmy przygotowania do klasowej wigilii.

Dziewczęta razem z naszą panią przygotowały wigilijny stół. Chłopcy ustawili krzesła, stoliki,  rozstawili na nich talerzyki, napoje i skromny poczęstunek. Dyżurny rozświetlił choinkę.

Zaśpiewaliśmy kolędę „Do szopy”. Potem każdy z nas z talerzyka poczęstował się kawałkiem opłatka i ustawił się w kręgu  koło choinki. Nasza pani złożyła wszystkim życzenia i połamała się z każdym uczniem opłatkiem. Następnie my łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie nawzajem życzenia. Potem zasiedliśmy do stołu, częstując się cukiereczkami, smacznymi pierniczkami, zakupionymi lub upieczonymi przez naszych rodziców.

Na koniec otrzymaliśmy skromne prezenty od Gwiazdora.

To był piękny, niezwykły dzień.