Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

Dnia 22 marca odbyło się podsumowanie realizacji projektu edukacyjnego klasy II F

pt. „ Francja po polsku”. Celem działań było przekazanie i zapoznanie uczniów naszej

szkoły z aspektami kulturalno-cywilizacyjnymi Francji. Podsumowanie projektu było

również doskonałą okazją do nawiązania do obchodów międzynarodowego Dnia

Frankofonii, który odbywa się co roku 20 marca.

Realizację działań rozpoczęliśmy już w pierwszych miesiącach bieżącego roku szkolnego.

Ozdobiliśmy szkołę plakatami na temat ciekawostek związanych z Francją i fiszkami

z różnymi francuskimi słówkami. Mieliśmy również okazję przeprowadzić krótkie

wywiady z poszczególnymi nauczycielami naszej szkoły, co następnie zostało ukazane w

przygotowanym nagraniu video. Ponadto, podczas szkolnych „ Mikołajek”

przygotowaliśmy małe niespodzianki dla uczniów naszej szkoły, które bardzo im się

spodobały. Były to drobne, słodkie upominki zawierające w środku karteczki z francuskimi

słówkami.

W trakcie podsumowania projektu przeprowadziliśmy również Quiz sprawdzający wiedzę

uczniów na temat Francji. W quizie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas drugich.

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadawanymi im pytaniami.

Na koniec spotkania przygotowaliśmy jeszcze dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli

mały, francuski poczęstunek, który przygotowaliśmy samodzielnie. Na paterach znalazły

się sery, bagietki, słodkie eklerki oraz francuskie rogaliki.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi uczniowie mieli możliwość dowiedzenia się

czegoś na temat jednego z najciekawszych europejskich krajów, jakim jest Francja.

MERCI BEAUCOUP,

Uczniowie klasy II F

 

W piątek, 6 kwietnia, klasa II e zrealizowała swój projekt pod nazwą „Olimpiada sportowa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu”. Klasy drugie rywalizowały o laur pierwszeństwa w czterech konkurencjach: bieg z jajem, strzał piłką do bramki, wrzuty do kosza oraz skakanką na czas. Po uroczystym złożeniu przysięgi olimpijskiej i otwarciu zawodów przez Panią wicedyrektor, Anetę Florkowską – Sip ekipy przystąpiły do rywalizacji. Czteroosobowe drużyny z poszczególnych klas dzielnie walczyły z czasem i zaprezentowały wysoki poziom kondycji fizycznej. Organizatorzy Olimpiady zadbali nie tylko o promocję zdrowego trybu życia – wszak wiadomo, że sport to zdrowie – ale i elementy humorystyczne, również ważne w naszym życiu. Dziewczyny z klasy II e przygotowały układ wg własnego pomysłu do znanych wszystkim „Kaczuszek” i „Macareny”, w barwnych kostiumach przedstawiających różne zwierzątka. Efekt był świetny. Publiczność bawiła się znakomicie, a niektórzy włączyli się do nawet do tańca. Belgijka wypadła naprawdę dobrze.

Najlepszymi w zawodach okazały się:

klasa II b, która zdobyła I miejsce,

klasa II c wywalczyła II miejsce,

klasa II a zajęła III miejsce.

Każda z tych klas otrzymała honorowy puchar i dyplom, a pozostałe – zostały wyróżnione dyplomem za udział w projekcie.

Olimpiada była zwieńczeniem projektu edukacyjnego klasy II e, którego elementami stały się również kiermasz ciast i zbiórka makulatury. Dochód z tych zbiórek został przeznaczony na zakup pucharów i realizację całego projektu.

Dziękujemy wszystkim za czynny udział i respektowanie zasad fair play. Mamy nadzieję, że nasz pomysł na projekt się spodobał.

 

W ramach projektu „Potyczki z wieszczem, czyli autobusem do cooltury” dofinansowanego przez Fundację PZU byliśmy znowu w teatrze. Tym razem na spektaklu „Piekło – Niebo”.

Uczniowie SP 1 znowu dopisali – spektakl obejrzało 48 osób. Niemalże wszystkim się spodobał, a niektórzy dyskutowali o swoich emocjach wywołanych sztuką jeszcze w drodze powrotnej. Wielu nie może się doczekać na następną wyprawę do teatru. Ci, którzy stale już jeżdżą z nami zarazili się już teatralną pasją. Ci, którzy byli pierwszy raz – wiedzą już, że teatr to przeciwieństwo nudy, a spektakl w teatrze wzbudza o wiele większe przeżycia i emocje niż najlepszy nawet film.

„Piekło–Niebo” zaczyna się spektakularnie. Za konsoletą DJ Daje Radę. Scena eksploduje muzyką elektroniczną, a olbrzymie figury geometryczne (wyświetlane laserowo) tańczą rytmicznie w przestrzeni. Tempo narasta. Widownia się ożywia. DJ Daje Radę to Jola, mama Tadzia. Po koncercie telefonuje do synka. Obiecuje bezpiecznie wrócić do domu. Krótko potem rozlega się huk. Jola ginie w wypadku. Tadzio dowiaduje się o nieszczęściu od Ciotki Renaty. Chłopiec nie rozpacza, ale zamyka się w szafie. Widzowie go nie zobaczą - w trakcie spektaklu będą mogli tylko usłyszeć głos Tadzia, spokojnie i zadziwiająco dojrzale komentujący przygody jego mamy w zaświatach.

Sztukę „Piekło–Niebo” napisała Maria Wojtyszko, kierowniczka literacka teatru, a wyreżyserował dyrektor artystyczny WTL Jakub Krofta. Polska dramatopisarka i czeski reżyser tworzą bardzo skuteczny tandem artystyczny. Spektakl zachwyca rozmachem, wybitnymi kreacjami aktorskimi i przepięknymi obrazami scenicznymi.

Najtrudniejszemu wyzwaniu w spektaklu musiał sprostać Tomasz Maśląkowski, który zagrał Boga. Aktor stworzył przekonującą i charyzmatyczną postać.

Świetne są w spektaklu zarówno diabły, jak i anioły. Osmółka, pośledni diabełek, poniżany przez okrutnych szatanów i manipulowany przez toksyczną matkę. Wspaniały Belzebub, groźny idiota z siłowni. Bardzo przekonujący Lucyfer. Anioły o nieokreślonej płci – Sandafel – mężczyzna z burzą blond loków i przepiękna anielica z rudą brodą.

W trakcie spektaklu na chwilę tracimy wątek – bo oto pojawia się teatr w teatrze. Aktorzy animują lalki liska i kaczuszkę. Ale to właśnie w teatrze na Ziemię wydostaje się diabeł Osmółka przyszły autor bajek dla dzieci i wujek Tadzia oraz chomik – w którego zamieniony został dziadek chłopca.

Za sprawą sceny obrotowej niebo przemienia się błyskawicznie w piekło, a piekło w niebo. Na przeźroczystym ekranie     być Bogiem.

Mama Tadzia w finale godzi się ostatecznie ze swoją śmiercią. Zostanie w niebie. Tadzio będzie mógł wreszcie wyjść z szafy.

 

POTYCZKI Z WIESZCZEM

15 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika odbył się kolejny już WIECZÓR W BIBLIOTECE przygotowany przez nauczycieli polonistów i bibliotekarzy. Tym razem był on poświęcony tradycjom bożonarodzeniowym i Adamowi Mickiewiczowi, którego rocznicę urodzin obchodzimy co roku 24 XII, czyli w Wigilię. Spotkanie to odbywało się w ramach projektu realizowanego w naszej szkole – „Potyczki z wieszczem, czyli autobusem do cooltury”.

Tego dnia już przed 18 młodzież – gimnazjaliści i siódmoklasiści tłumnie pojawili się w bibliotece (przybyła też w całości klasa 2 d, której był to projekt klasowy).

Aby tradycji stało się zadość, nasze spotkanie zainicjowało głośne czytanie. Tym razem były to dzieła Adama Mickiewicza w interpretacji nauczycieli naszej szkoły. Pani dyrektor Krystyna Piosik zaprezentowała utwór „Do … M”, pan Tomasz Nowakowski balladę „Pani Twardowska”, pani Elżbieta Herl w niezwykle sugestywny sposób odczytała „Lilie”, a pani Agnieszka Kołodziejczyk-Ozga sonet „Stepy akermańskie”.

Następnie odbył się turniej „1 z 10” poświęcony życiu i twórczości autora „Pana Tadeusza”.

Tę konkurencję po burzliwych zmaganiach wygrał Cezary Głogosz z kl. II a. W trakcie jej trwania okazało się, że liczy  się nie tylko wiedza, ale także łut szczęścia.

Kolejnym punktem wieczoru były literacko-językowe podchody. Wszyscy uczestnicy podzieleni na zespoły, wśród których znalazły się: „Grażynki”, „Magnateria”, „Lapończycy” …, zmagali się z różnymi zadaniami. Należało m.in. rozpoznać bohaterów i tytuły dzieł Mickiewicza na podstawie rekwizytów, wykonać gwiazdę betlejemską z papieru, ułożyć życzenia świąteczne, przygotować wigilijne menu, popisać się znajomością kolędy „Bóg się rodzi”, rozpoznać tytuły piosenek świątecznych czy wytłumaczyć młodszemu rodzeństwu, jak Mikołaj składa prezenty pod choinką.

Wszystkie te konkurencje odbywały się w atmosferze rywalizacji ale też wspaniałej zabawy i dostarczały niezwykłych przeżyć. Ostatecznie zwyciężyła grupa „Lapończycy” w składzie: Karolina Kowalska, Sebastian Kozłowski, Monika Włodarczyk, Iza Grzempowska, Oliwia Boczula, Kaja Fechner, Cezary Głogosz, Kornelia Chalimowska.

Kolejne nasze spotkanie w bibliotece odbędzie się wiosną. Liczymy na równie udany wieczór.

 Projekt „Potyczki z wieszczem, czyli autobusem do cooltury” realizuje Milickie Stowarzyszenie WSPÓLNA DROGA – jest on finansowany przez FUNDACJĘ PZU. W jego ramach odbywał się ten wieczór w bibliotece, a także wcześniejsze imprezy – przedstawienie „Dziady” i wyjazd do teatru na „Opowieść wigilijną”.

W ramach projektu planujemy jeszcze spotkania na kole dziennikarskim - warsztaty dziennikarskie z dziennikarzem radiowym p. S. Stelmachem i następne
z dziennikarzem prasowym. Planujemy także 2 wyjazdy do teatru – jeden dla młodzieży naszej szkoły a drugi dla najmłodszych czyli uczniów klas pierwszych.

 

            

 

Grupa projektowa z klasy 7b odbyła kolejne spotkania w ramach realizacji gminnego projektu           „ Poznaję, co niewidoczne”. Oprócz warsztatów stacjonarnych, przeprowadzone zostały  również zajęcia terenowe  w milickim parku.