Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

            W roku szkolnym   2017/2018  uczniowie klasy I „a” i I „b” realizowali już IX edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji po raz pierwszy. Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, rozpoczynających naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program wspomaga kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczy adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia na drodze, w domu, w szkole, w czasie zabawy i w czasie wypoczynku. Uczestnictwo w nim wymagało od uczniów aktywności, zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.

Od września 2017r. dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie poznawali zasady bezpiecznego poruszania się na drogach. Uczestniczyli w praktycznych zajęciach na przejściu dla pieszych, uczyli się jak przepisowo poruszać się po drodze, jak przechodzić przez  jezdnię, oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Przekonali się o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze.  Poznali też zagadnienia dotyczące rozsądnego  i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz udzielania pierwszej pomocy. Realizacja scenariuszy zajęć odbywała się na podstawie proponowanych przez organizatora materiałów edukacyjnych oraz strony internetowej www.akademiapuchatka.pl/ gdzie dodatkowo dzieci miały możliwość rozwiązywania ciekawych zadań rozwijających pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Przekazano Pierwszakom niezbędną wiedzę, która pomoże im unikać groźnych sytuacji i zapewni im bezpieczną naukę i zabawę. W ramach realizacji programu uczniowie otrzymali książeczki „Dołącz do Akademii Kubusia Puchatka” z grami i zabawami, które pomogły utrwalić wiedzę o najważniejszych zasadach ruchu drogowego oraz jak unikać zagrożeń. W działania związane z realizacją programu zaangażowani byli również rodzice, którzy otrzymali informacje podczas spotkania z wychowawcą. 29 stycznia br. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w Teście Bezpieczeństwa, będącym podsumowaniem zajęć Klubu Bezpiecznego Puchatka, jednocześnie obowiązkowym elementem programu. W kolejnych miesiącach były realizowane tematy związane z zabawami w czasie ferii i podczas czasu wolnego. W kwietniu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu, gdzie uczniowie uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. W czerwcu podczas obchodów Dnia Dziecka w szkole, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji na temat: "Bezpieczeństwo na drodze i nad wodą". Dzieci poznały zasady bezpiecznego spędzania wakacji, prawidłowego zachowania nad wodą, uczestniczyły w scenkach i ćwiczeniach praktycznych.

Zaobserwowaliśmy, że realizacja zadań wynikających z programu pozytywnie wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa uczniów w naszej szkole. W wyniku podjętych działań nasza szkoła nabyła też prawa do posługiwania się prestiżowym certyfikatem „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.

 

Warszawa, 18 września 2017 r.

Wystartowała IX edycja „Akademii Bezpiecznego Puchatka” – największego programu edukacyjnego o tematyce bezpieczeństwa skierowanego do uczniów I klas szkół podstawowych.  Zapraszamy szkoły z całej Polski do udziału w tym bezpłatnym programie.

Wraz z początkiem roku szkolnego, już po raz IX, wystartowała „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Ta znana i ceniona przez nauczycieli ogólnopolska akcja edukacyjna, skierowana jest do pierwszych klas szkół podstawowych. Jej celem jest pokazanie dzieciom jak, podczas codziennych aktywności, uniknąć zagrożeń i zadbać o swoje oraz kolegów bezpieczeństwo. Uczestnictwo szkół w programie jest w pełni bezpłatne. „Akademia Bezpiecznego Puchatka” realizowana jest we współpracy z Biurem Prewencji
i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Patronem Honorowym jest Komendant Główny Policji.

 

Czytaj więcej: Akademia Bezpiecznego Puchatka