Wyjątkowo uroczyście uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel, który rozpoczął się 9 listopada 2018 r. o godz. 11.00, był zwieńczeniem całorocznych obchodów. W hali sportowej przy milickiej „Jedynce” zgromadziła się brać uczniowska na czele z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły. Przybyli także zaproszeni goście, w tym władze gminy Milicz, ksiądz proboszcz z milickiej parafii , nauczyciele – emeryci. Wszyscy goście zostali obdarowani kotylionem i jubileuszowym wydaniem szkolnej gazetki „Gimnazjusz”.

Jednym z ważniejszych punktów było odśpiewanie o godzinie 11.11 czterech zwrotek hymnu państwowego, przez co włączyliśmy się w ogólnopolski projekt ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Hala wypełniła się wzniosłymi dźwiękami „Mazurka Dąbrowskiego”, które wypłynęły z kilkuset serc Polaków kilku pokoleń zgromadzonych w hali sportowej. Ten dzień był wyjątkowy także dlatego, że na uroczystości wystąpiły dwa poczty sztandarowe: ze sztandarem Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika oraz odnowionym sztandarem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Ten drugi został poświęcony przez księdza proboszcza i znów stanie się symbolem Szkoły oraz jej historii.

Ciekawym punktem programu było pojawienie się Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej, wśród której znalazły się takie znakomitości, jak Józef Piłsudski, Józef Haller czy Ignacy Jan Paderewski. Młodzież milickiej „Jedynki” doskonale poradziła sobie z zagadkami dotyczącymi ważnych postaci z historii Polski, gdyż bezbłędnie podali nazwiska osób kryjących się pod kostiumami i charakteryzacją. A byli to : pan Ryszard Begier jako Paderewski, pan Andrzej Bucyk w roli Wincentego Witosa, pan Ireneusz Radny jako generał Kordian Józef Zamorski, pan Grzegorz Backer jako generał Tadeusz Rozwadowski, pan Krzysztof Góral w roli kapitana Jana Dworzańskiego. Ciekawostką jest, że Naczelnego Wodza zagrał nauczyciel historii, pan Tomasz Nowakowski, a Józefa Hallera - nauczyciel techniki – pan Józef Wołoszyn. Szefem Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej jest pan Waldemar Fiuk.

Mottem uroczystości stało się hasło: „Chwała bohaterom”, a wszystkie teksty i pieśni były hołdem dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, za wolną i niepodległą Polskę. Brzozowe krzyże będące elementem scenografii jednoznacznie kojarzyły się z bezimiennymi (często) mogiłami żołnierzy, a zapalone biało – czerwone znicze symbolizowały patriotyczną postawę wszystkich poległych.

Uroczystość poprowadzili Wiktoria Kukfisz i Cezary Głogosz, a w część artystyczną zaangażowali się uczniowie klas drugich, klas V c, dziewczyny z klasy VIII i III gimnazjum. Należą się im wielkie brawa za pracę włożoną w przygotowanie recytacji czy pieśni, które pięknie wybrzmiały w milickiej hali. Na szczególne uznanie zasługuje klasa V c, która ze swadą odśpiewała „Piechotę”, a występ ten był dla uczniów debiutem i to udanym. Nie zabrakło również układów choreograficznych: trojaka w wykonaniu najmłodszych uczniów, a starsze dziewczyny zaprezentowały taniec z szarfami.

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. To było wielkie święto w naszej Szkole.

NIEPODLEGŁA – ZMARTWYCHWSTAŁA! NIECHAJ BIJE DZWON!

NIECH W NIEBIOSA PIEŚŃ SIĘ WZBIJA – Z WSZYSTKICH ŚWIATA STRON!

Agnieszka Kołodziejczyk - Ozga

View the embedded image gallery online at:

ZAPROSZENIE

Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, dziadków i przyjaciół naszej szkoły- SP1 im. M. Kopernika

na uroczystą wieczornicę połączoną ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych zorganizowaną w celu godnego uczczenia

100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Termin: 29 maja godz. 17 hala sportowa, czas trwania ok. 45 minut

Zachęcamy wszystkich uczniów klas I i IV do udziału w szkolnym konkursie plastycznym "Wiek Niepodległości" zorganizowanym z okazji 100 - lrcia odzyskania niepodległości.

REGULAMIN

21.04 odbył się rajd rowerowy " Ku niepodległości".  Dzięki życzliwości Koła Łowieckiego "Darz Bór" mogliśmy na ich polanie rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Odbył się również quiz wiedzy o odzyskaniu niepodległości . Oto wyniki:
I miejsce - Alicja Józefiak kl.2b
II miejsce -Sandra Wais kl.2a