Szkoła Podstawowa nr 1

im. Mikołaja Kopernika w Miliczu

  • 150721.jpg
  • 387884.jpg
  • 18057900_1354461951275918_5426587430439329007_n.jpg
  • 18058096_1354461944609252_3798690982858424436_n.jpg
  • 18156848_1354462047942575_7218699550326152952_n.jpg
  • 18157740_1354461954609251_5591189229331158939_n.jpg

Wyjątkowo uroczyście uczciliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Apel, który rozpoczął się 9 listopada 2018 r. o godz. 11.00, był zwieńczeniem całorocznych obchodów. W hali sportowej przy milickiej „Jedynce” zgromadziła się brać uczniowska na czele z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły. Przybyli także zaproszeni goście, w tym władze gminy Milicz, ksiądz proboszcz z milickiej parafii , nauczyciele – emeryci. Wszyscy goście zostali obdarowani kotylionem i jubileuszowym wydaniem szkolnej gazetki „Gimnazjusz”.

Jednym z ważniejszych punktów było odśpiewanie o godzinie 11.11 czterech zwrotek hymnu państwowego, przez co włączyliśmy się w ogólnopolski projekt ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Hala wypełniła się wzniosłymi dźwiękami „Mazurka Dąbrowskiego”, które wypłynęły z kilkuset serc Polaków kilku pokoleń zgromadzonych w hali sportowej. Ten dzień był wyjątkowy także dlatego, że na uroczystości wystąpiły dwa poczty sztandarowe: ze sztandarem Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika oraz odnowionym sztandarem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Ten drugi został poświęcony przez księdza proboszcza i znów stanie się symbolem Szkoły oraz jej historii.

Ciekawym punktem programu było pojawienie się Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej, wśród której znalazły się takie znakomitości, jak Józef Piłsudski, Józef Haller czy Ignacy Jan Paderewski. Młodzież milickiej „Jedynki” doskonale poradziła sobie z zagadkami dotyczącymi ważnych postaci z historii Polski, gdyż bezbłędnie podali nazwiska osób kryjących się pod kostiumami i charakteryzacją. A byli to : pan Ryszard Begier jako Paderewski, pan Andrzej Bucyk w roli Wincentego Witosa, pan Ireneusz Radny jako generał Kordian Józef Zamorski, pan Grzegorz Backer jako generał Tadeusz Rozwadowski, pan Krzysztof Góral w roli kapitana Jana Dworzańskiego. Ciekawostką jest, że Naczelnego Wodza zagrał nauczyciel historii, pan Tomasz Nowakowski, a Józefa Hallera - nauczyciel techniki – pan Józef Wołoszyn. Szefem Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej jest pan Waldemar Fiuk.

Mottem uroczystości stało się hasło: „Chwała bohaterom”, a wszystkie teksty i pieśni były hołdem dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, za wolną i niepodległą Polskę. Brzozowe krzyże będące elementem scenografii jednoznacznie kojarzyły się z bezimiennymi (często) mogiłami żołnierzy, a zapalone biało – czerwone znicze symbolizowały patriotyczną postawę wszystkich poległych.

Uroczystość poprowadzili Wiktoria Kukfisz i Cezary Głogosz, a w część artystyczną zaangażowali się uczniowie klas drugich, klas V c, dziewczyny z klasy VIII i III gimnazjum. Należą się im wielkie brawa za pracę włożoną w przygotowanie recytacji czy pieśni, które pięknie wybrzmiały w milickiej hali. Na szczególne uznanie zasługuje klasa V c, która ze swadą odśpiewała „Piechotę”, a występ ten był dla uczniów debiutem i to udanym. Nie zabrakło również układów choreograficznych: trojaka w wykonaniu najmłodszych uczniów, a starsze dziewczyny zaprezentowały taniec z szarfami.

Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. To było wielkie święto w naszej Szkole.

NIEPODLEGŁA – ZMARTWYCHWSTAŁA! NIECHAJ BIJE DZWON!

NIECH W NIEBIOSA PIEŚŃ SIĘ WZBIJA – Z WSZYSTKICH ŚWIATA STRON!

Agnieszka Kołodziejczyk - Ozga

My też włączyliśmy się w akcję i 9.11 ( tj. piątek) podczas uroczystego apelu o 11 :11 będziemy bić rekord dla Niepodległej.

Zapraszamy emerytów, rodziców i przyjaciół naszej szkoły.
 

   W ubiegły piątek, tj. 5.10. 2018r. uczniowie naszej szkoły: H. Kaczorowski z kl. III D, Ł. Makowiecki z kl. III E i M. Sokół z kl. III D uczestniczyli w Panelu Dyskusyjnym "Warto rozmawiać o patriotyzmie w Dolinie Baryczy" organizowanym przez Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe w Krośnicach. Na zaproszenie organizatorów przybyli też uczniowie z innych szkół naszego miasta i okolic, nauczyciele oraz członkowie Klubów Seniora. Przedsięwzięcie to zorganizowano w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

     Po otwarciu Panelu doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego Mateusz Bartoszewicz wygłosił wykład inauguracyjny na temat patriotyzmu. Następnie pracowano w trzech grupach, dyskutowały one o patriotyzmie historycznym, współczesnym, a jedna z nich opracowywała scenariusz lekcji poświęconej patriotyzmowi lokalnemu. W końcowej części panelu grupy prezentowały wypracowane wnioski, a wkrótce potem w szerokim gronie odbyła się dyskusja na temat "Kim jest patriota?". Wypowiedzi jej uczestników spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, szczególnie starszego pokolenia, którzy podkreślali, iż są dumni z tego, że ta tematyka wzbudza tak duże zainteresowanie wśród młodzieży.

     Było to ciekawe przedsięwzięcie. Dzięki niemu uczniowie mogli poznać i wymienić poglądy ze swoimi rówieśnikami, a także w innej formie uświetnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

              W ostatni piątek, 14 września, odbyła się w Szkole Podstawowej nr.1 im. M. Kopernika w Miliczu „żywa lekcja historii” z udziałem Pana Tadeusza Jóźkowa, w której uczestniczyło 40 uczniów z ostatnich klas gimnazjalnych oraz klas VIII. Zaproszony do szkoły szanowny gość wygłosił dla młodzieży ciekawy wykład o losach swojej rodziny i własnych w czasach przedwojennej Polski i II wojny światowej. Młodzież uczestnicząca w prelekcji mogła się m.in. dowiedzieć o przodkach Pana Jóźkowa, którzy służyli w przedwojennym wojsku polskim i walczyli w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-20. Rodzina Pana Jóźkowa zamieszkiwała przed wojną dawne województwo tarnopolskie na Kresach południowo-wschodnich, blisko granicy z ZSRR i Rumunią. Dramatyczne wydarzenia związane z czasami II wojny światowej i zbrodniami ukraińskich nacjonalistów dokonywanymi na Polakach zamieszkałych na Kresach, których zaproszony do szkoły prelegent był świadkiem, czy okropne warunki wywózek Polaków organizowane zaraz po wojnie przez Sowietów, które doświadczył Pan Jóźków wywołały duże wrażenie na uczestnikach spotkania. Organizatorem wydarzenia wpisującego się w program szkolny „Ku Niepodległej”, realizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, był nauczyciel historii Tomasz Nowakowski.

Tomasz Nowakowski

 

 

ZAPROSZENIE

Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, dziadków i przyjaciół naszej szkoły- SP1 im. M. Kopernika

na uroczystą wieczornicę połączoną ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych zorganizowaną w celu godnego uczczenia

100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Termin: 29 maja godz. 17 hala sportowa, czas trwania ok. 45 minut