21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Data 21.03 nie jest przypadkowa, ponieważ w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, a osoby z Zespołem Downa 3.

Tego dnia dzieci z klasy 1a miały na swoich nogach dwie niepasujące skarpetki, symbolizujące niedopasowane chromosomy. W ten sposób chciały pokazać, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami!

W tym też dniu udały się na dłuższy spacer z kukłą marzanny w celu przegonienia kapryśnej zimy poprzez jej spalenie. Natomiast 22 marca w klasie 1b odbył się konkurs na najpiękniejszą klasową   marzannę. Wszystkie były oryginalne, pomysłowe i wyjątkowe. Decyzja jury (rodziców) nie była więc łatwa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Następnie udali się z marzannami do ogrodu, aby przepędzić zimę i przywołać tę najpiękniejszą porę roku – wiosnę. Na szóstej godzinie lekcyjnej uczniowie z obu klas wzięli udział w konkursie Mam talent. Zaprezentowali się w układzie tanecznym pod czujnym okiem gimnazjalistki Klaudii, zdobywając I miejsce. Gratulujemy!

Jak co roku nasza młodzież wzięła udział w obchodach niedzieli palmowej. W przepięknych strojach, prezentowali zwycięskie palmy. Kaludia Szel, Magdalena Orman, Karolina Kowalska, Kornelia Pawlak, Alicja Józefiak, Weronika Wąsowicz, Kaja Fechner, Amelia Duża, Oliwia Boczula, Dawid Karpiński, Konrad Kwasiuk i Adrian Grocholski.

Wyrównany mecz w piłkę siatkową nauczyciele kontra uczniowie ( skład: p. Marta Wozińska, siostra Zuzanna, p. Iwona Glinka, p. Edyta Szyszka-Stachowiak, p. Danusia Żołdak, p. Kasia Józefiak, p. Paweł Urbański, nasze wolontariuszki Guliko i Seda, oraz uczniowie: Adam Bajor, Kacper Durkacz, Wiktor Okręglicki, Klaudia Kantorczyk, Marcin Czech, Julia Kurzawińska, Oliwia Marcukiewicz i Żaneta Buta). Uczniowie okazali się o włos lepsi, serdecznie gratulujemy !
Konkurs Mam talent wygrała grupa taneczna Dance Group pod dowództwem Klaudii Kantorczyk, drugie miejsce przypadło baletnicy Malinie Cieślik, trzecie miejsce otrzymała Emilia Sokół w skład jury weszły pani Elżbieta, pani Edyta oraz pani Marta.
Klasa 4 C zrobiła najładniejszą Marzannę, drugie miejsce zajęła klasa 4 B. Zwycięzcy pozostałych konkursów to: najlepszy skoczek - Malina Cieślik, skakanka- Julia Prałat, hula-hop- Aleksandra Schwarz a mistrzem brzuszków został Jakub Zdrowiecki.

W czwartek, 01 marca, w całym kraju odbywały się uroczystości państwowe związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Również w Miliczu Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował na skwerze. im. Żołnierzy Wyklętych uroczysty Apel Pamięci, który rozpoczął się o godz. 17.00 odśpiewaniem hymnu państwowego przez zebranych miliczan, a następnie miało miejsce odczytywanie nazwisk postaci i organizacji związanych z tzw. drugą konspiracją, która w latach 1944-1956 stawiła zbrojny opór okupacji sowieckiej i narzuconemu Polsce po II wojnie światowej ustrojowi komunistycznemu. Na koniec organizatorzy wydarzenia wygłosili przemowy historyczne i patriotyczne, a przybyłe delegacje milickich organizacji społecznych i szkół złożyły wiązanki i zapaliły znicze, w tym delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu. Nasza szkoła wystawiła również poczet sztandarowy podczas trwania Apelu Pamięci.

Stało się! 3.02.2018 r. spełniły się oczekiwania, uwieńczone zostały długie przygotowania: odbył się bal gimnazjalny uczniów klas trzecich. Ostatnie tygodnie upływały na dobieraniu strojów, układaniu fryzury, ćwiczeniu tanecznych kroków na wysokich obcasach, aż wreszcie  o godz. 17 w  Restauracji ,,Kaskada” wszystko zostało zapięte na ostatni guzik i zapadła pełna oczekiwania cisza. Rozległo się pięć uderzeń zegara- Karolina Kowalska i Gerard Zubek  wygłosili uroczyste powitanie. Nawiązali do nadchodzącego czasu poważnych decyzji, którego zapowiedzią jest dzisiejsza uroczystość. Trzy lata edukacji w żółtej szkole minęły jak mgnienie oka... ,,Nie biegnij czasie tak szybko…”- mówiła  Karolina- ,,biegnij, by każdy nadążył oglądać kolory świata i cieszyć się pięknem życia.”

Pani dyrektor Krystyna Piosik podziękowała rodzicom i nauczycielom za zorganizowanie wspaniałej uroczystości, zwróciła się do trzecioklasistów, życząc im niezapomnianych wrażeń. Zakończyła swe wystąpienie nieodłącznym: ,,Poloneza czas zacząć…” W rytm melodii ruszyło do tańca 17 par, które bezbłędnie wykonały skomplikowane figury, zbierając na zakończenie burzę oklasków. Układ taneczny opracowała i ćwiczyła z uczniami p. Danuta Żołdak.

Z kolei przyszedł czas na podziękowania skierowane do dyrekcji szkoły, wychowawców, nauczycieli oraz rodziców zaangażowanych w organizację balu, wyrazem wdzięczności stały się kwiaty wręczone przez gimnazjalistów. Po zakończeniu części oficjalnej zebranym ukazały się: pani dyrektor- Oliwia Maniecka z kl. IIIc, wuefistka Oliwia Zielezińska z kl. IIId i nauczycielka muzyki Klaudia Kantorczyk z kl. IIId. Humorystyczna scenka prezentowała trudności, na jakie można   natrafić podczas nauki poloneza, którego na dodatek próbuje się połączyć z oberkiem, kujawiakiem czy mazurem. Występ uczennice przygotowały pod kierunkiem pani Katarzyny Józefiak. Karolina i Gerard zakończyli tę część balu, zachęcając do żywiołowej zabawy i jednocześnie przestrzegając tych, którzy chcieliby podpierać ściany: ,,Kto chce siedzieć w kącie, tego mu zabrońcie. Będzie żałować do końca swoich dni i o tym balu daremnie śnić!”

Oprawę muzyczną balu zapewnił DJ Dave- Dawid Guterwil, który zorganizował też dla młodzieży zabawy i konkursy, natomiast Restauracja ,,Kaskada” serwowała bogaty zestaw smacznych dań. Wyszukane ciasta przygotowali na imprezę rodzice trzecioklasistów.

Bal gimnazjalny rocznika 2017/18 należy zaliczyć do bardzo udanych.