„Jedynka śpiewa Niepodległej”. Pod takim hasłem społeczność naszej szkoły uczciła Narodowe Święto Niepodległości- 11 Listopada.

9 XI zebraliśmy się w hali, aby świętować ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień.

Konferansjerzy, Franciszek Kucharski i Wiktor Tułodziecki z klasy VIII c, zabrali nas w historyczną i muzyczną podróż. „Młodzi strzelcy i legioniści, którzy tak ofiarnie walczyli o niepodległość, spełnili marzenia kilku pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały one przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. W taki właśnie sposób pragniemy świętować rocznicę niepodległości- poprzez śpiew: o wojence, ułanach, szarej piechocie…”

Przypomnieli oni ważne wydarzenia, w których uczestniczyli przed laty nasi rodacy walczący o wolność i towarzyszące im pieśni patriotyczne. Ich wykonawcami były całe klasy wyłonione w ramach losowania. Mogliśmy usłyszeć, ale też zaśpiewać, pieśni ułańskie i legionowe. Wśród wykonawców znaleźli się też nasi nauczyciele, którzy z werwą odśpiewali „Warszawiankę”.

Jak co roku swoją obecnością zaszczyciła nas również Milicka Grupa Rekonstrukcyjna. Dzięki niej poznaliśmy bliżej Józefa Piłsudskiego ( T. Nowakowski), jego żonę Aleksandrę Piłsudską ( A. Kołodziejczyk- Ozga), Wincentego Witosa (A. Bucyk), Ignacego Paderewskiego ( W. Fiuk), generała Tadeusza Rozwadowskiego ( T. Taterek), Orlątko Lwowskie ( F. Zakrzewski z kl. VIII a) i legionistę (K. Stellmach z kl. VIII).

Autorką scenariusza uroczystości była M. Maciejewska, jej oprawę muzyczną przygotowała F. Kucharska – Rejman, a scenografię K. Józefiak.

To był wyjątkowy dzień w naszej szkole, pełen emocji, wzruszeń, ale też radości, że możemy cieszyć się wolnością. Sto lat, Polsko!!!

"Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 7a przygotowali również okazjonalną wystawę, którą można zobaczyć zarówno na tablicy na II piętrze, jak i na tablicy w gabinecie historycznym"